Mart 24 2013
Kiralık Vinç Tarihi

Vinç Tarihçesi

kiralık vinç tarihçesi
Bildiğiniz üzere insanoğlu gün geçtikte kendi işini kolaylaştırmak için teknolojiler üretmektedir. İnsanoğlunun en büyük devrimlerinden biri de hiç şüphesiz enerjinin makinelerde kullanımıdır. Bundan önce insanoğlu beden gücüyle bir şeyleri yapmaya gayret ediyordu.

Bunları ilk basit makinelerle sağlamaya çalışmıştır insanoğlu. Basit makinelerle daha az güç harcayarak işten kazanç sağlamış, işini kolaylaştırmıştır. Tabii basit makinelerle ancak ufak çaplı, kendi gücünün yetebileceği işleri yapabilmiştir. Peki ya gücünün yetmeği, daha büyük ağırlıktaki eşyalar için ne yapacaktı?

İşte insanoğlunun karşısına bir problem durumu daha geldi ve çözümü için çabalar başladı. Vinç sistemi de bu problem durumundan sonra ortaya çıkmıştır. Bilinen ilk vinçlerin M.Ö 5. yy da olduğu bilinir. İlk vincin resmi Romalı bir mimar olan Vitruvius’un yazdığı bir kitapta görülmüştür. Bu vinç şu şekildeydi: Tepesinde bir makara bulunun ve halatlarla sabitlenen direkten oluşuyordu. Makaradan geçen başka bir halat ise insanların gücüyle çevrilen bir ayak değirmenine bağlıydı. Bu şekilde insan gücüyle çevrilen ayak değirmeni ile ağırlıklar kaldırılmaya çalışıyordu.

Daha sonra 15. yy da ise İtalya’da palangalı vinç denilen daha kullanışlı ve işlevsel bir vinç yapıldı. Buhar gücüyle yani enerji ile çalışan ilk vinç ise 19.yy da John Rennie isminde bir İskoç tarafından yapılmıştır.

Günümüzde ise sanayi teknolojisinin iyice gelişmesi ile çok büyük ağırlıkları kaldırabilen vinç sistemleri yapılmıştır. Bütün ağır taşıma işlerinde, yüksek mekana ulaşmada vs vinç sistemleri kullanılmaktadır.